Blog

Estera Figura - Fotografia / Sesja rodzinna  / Jak przygotować się do sesji fotograficznej?

Jak przygotować się do sesji fotograficznej?

Jak przygotować się do sesji fotograficznej ?

Pierwszy raz na sesji zdjęciowej? U mnie bez strachu! 🙂 To jedno z pierwszych pytań jakie pojawia się po rezerwacji terminu na sesję zdjęciową. Prawda jest taka, że na 100% sukcesu sesji zdjęciowej, składa się 50% wkładu fotografa i 50% Klienta.

Co warto zrobić dzień przed?

Kiedy spotykamy się na sesję rodzinną, partnerską czy kobieco-portretową ważne jest nie tylko to co robisz w trakcie sesji ale również to jak przygotujesz się przed nią.

Warto byś dzień wcześniej przygotował sobie stylizacje, myślenie o tym w dniu sesji może powodować niepotrzebne nerwy.  Zadbaj o siebie, popraw sobie humor dobrą książką, tańcem czy jedzeniem. Jak wiadomo dobre jedzenie zawsze poprawia humor 🙂

Z doświadczenia widzę, że taka sesja zdjęciowa dla moich klientów jest pewnego rodzaju terapią gdzie osoby mają czas i przestrzeń pobyć sami w poszukiwaniu swojej akceptacji, miłości do siebie czując się przy tym świetnie. Dlatego tak ważne jest żeby na sesję przyjść zrelaksowanym i ze spokojną głową.

Jak przygotować się do sesji fotograficznej

Czy stresujesz się przed sesją ?

Dla większości osób sesja zdjęciowa nie jest naturalną sytuacją. A jak wiadomo boimy się rzeczy nieznanych.  Ważne byś nie ukrywał swoich emocji przede mną 🙂 Poza robieniem zdjęć, jestem po to by z Wami rozmawiać, chce sprawić aby sesja zdjęciowa była czymś więcej niż tylko “ładnymi fotkami”  na koniec współpracy.

Dlatego zawsze najpierw rozmawiamy, przeznaczam na to tyle czasu ile potrzeba byście poczuli się bardziej swobodnie w moim towarzystwie. Mów na głos co Cie krępuje, nie lubisz swojego profilu ? Masz niedoskonałości których nie chcesz pokazywać? Mów też co w sobie lubisz najbardziej, duże oczy ? Piękne włosy ?  Komunikacja jest najważniejsza!

Fotografia to przede wszystkim zrozumienie potrzeb klienta… dopiero później zaczyna się umieszczanie tego piękna wszystkiego na obrazku 🙂

Jak przygotować się do sesji fotograficznejJa nie potrafię pozować 🙁

Jak słyszę to zdanie od razu odpowiadam ” Jak dobrze to słyszeć, bo ja za to nie szukam modeli ” 😀

Prawda jest taka, że przychodząc na sesję do mnie –  to ja jestem od tego, żeby poprowadzić tak sesję by zdjęcia które z niej do Was dotrą były dla Was efektem zaskoczenia.

Cała sesja polega na tym, że rodzina lub para spędza miło ze sobą czas na spacerze lub czule w domu. Priorytetem takiej sesji jest wspólna zabawa (w przypadku sesji rodzinnej) lub odkrywanie swojej czułości i intymności z partnerem (w przypadku sesji pary). Ty jako osoba po drugiej stronie obiektywu jedyne na czym masz się skupić to na swoim partnerze (lub rodzinie) i po prostu spędzać z nim miło czas.

 

Zobacz jak wygląda

Luźna sesja rodzinna w domu :

https://www.esterafigura.pl/blog/sesja-rodzinna-w-domowej-aurze/

 

Rozbiegana sesja rodzinna w parku: 

https://www.esterafigura.pl/blog/czyrkosie-i-ich-rozbiegana-sesja-rodzinna-kwidzyn/

 

Romantyczna sesja zdjęciowa nad morzem :

https://www.esterafigura.pl/blog/gdynia-orlowo-wschod-slonca-z-ola-i-dawidem/

Jak mam się ubrać ?

Spójne ubrania bardzo wpływają na efekt końcowy. Spójne nie oznacza takie same! W tym poście dodałam kilka zdjęć różnych sesji by pokazać propozycje ubioru. W tej kwestii często bazuje na inspiracjach z Pinteresta. Jeśli nie masz na siebie pomysłu chętnie prześlę Ci kilka propozycji w czym widziałabym Was na naszej wspólnej sesji 🙂  Natomiast ostateczna decyzja co do klimatu ubrań należy do Klientów, bo to właśnie Wy macie się czuć na sesji komfortowo i być sobą.

Najważniejsze by w ubraniach panowała harmonia. Bardzo dobrze wyglądają jasne kolory, pastele i biel, gdyż twarze wydają się wtedy najbardziej promienne. Proszę wystrzegajcie się napisów na koszulkach i bluzach, one mocno odciągają uwagę od głównego tematu fotografii czyli Was i Waszych emocji 🙂

Sesje rodzinne najlepiej wyglądają, gdy członkowie rodziny mają kolory z jednej palety barw.

Przykładowo mama w pastelowym różu, tata w popielatym kolorze, podczas gdy dzieci w odcieniach jasnego beżu.

Przykładowe palety kolorów pobrane z Pinteresta 🙂

Pięknie wygląda cała rodzina ubrana na biało lub biel połączona z jeansem 🙂

Włosy / fryzura

Fryzura musi być świeża i  naturalna, co oznacza, że np. mocne skręty włosa lub ciasno upięte koki mogą się nie sprawdzić. Włosy mogą być delikatnie podkręcone, pofalowane, raczej rozpuszczone, lekko upięte również będą wyglądać pięknie.

Makijaż również preferuje delikatny. Nie oznacza to kompletny jego brak. Zakrycie niedoskonałości lub podkreślenie oka jest niezwykle ważne 🙂  Zawsze można oddać się w ręce profesjonalnej makijażystki która doskonale wie jak powinien wyglądać makijaż do sesji. Nie znasz takiej osoby ? Napisz do mnie polecę Ci najlepsze Panie w okolicy 🙂

Dłonie, stopy / paznokcie

I tutaj zaczyna się sprawa o której często się zapomina. Dłonie to nasza wizytówka, także podczas sesji zdjęciowych. Niezwykle ważny fragment naszego ciała, który eksponujemy w fotografii detali i nie tylko. Co zatem należy z nimi zrobić? Na pewno nie obgryzać ze stresu przed sesją 🙂 Paznokcie muszą mieć taką samą długość i wyrównaną linię. Panie najlepiej aby zadbały o manicure i pedicure. Inne opcje to pomalowanie paznokci lakierem bezbarwnym lub jasnymi, pastelowymi kolorami. Należy zadbać także o dobre nawilżenie skóry, nie tylko dłoni, ale i stóp. Dobrze jest zapamiętać, aby przed sesją nie ubierać skarpetek, rajstop czy innych elementów z ciasną gumką, ponieważ zostawiają niepotrzebne ślady.

Dodatki / akcesoria

Przyznam Wam się szczerze, nie potrafię pracować z akcesoriami 😀 Jeśli coś  ma dla Was wartość sentymentalną np. album rodzinny, zdjęcie z USG lub pierwsze buciki oczywiście uwzględnia to na naszej sesji. Jednak wychodzę założenia, że im mniej tym lepiej dlatego większą część sesji poświęcam Wam  🙂

 

I na zakończenie pamiętaj, że sesja to takie trochę mentalne SPA. Potraktuj to jako masaż dla swoich emocji. Skup się na tym, żeby dobrze się czuć, robić dla siebie dobre rzeczy przed i w trakcie sesji i gwarantuję Ci że wszystko będzie dobrze.

2 komentarze
  • Konrad
    29/07/2021 at 20:45

    Ciekawy wpis i praktyczne porady związane z przygotowaniem się do sesji fotograficznej

  • Ola Rosa
    25/07/2022 at 13:20

    Bardzo praktyczne i wartościowe podpowiedzi, jak przygotować się do sesji fotograficznej. Warto je przeczytać, jeśli jesteś przed sesją foto 🙂

Skomentuj